Eesti ja keel

23.-29. septembril peetakse üleilmne eesti keele nädal. Meie eesmärk on jõuda kolme miljoni eesti keele õppijani kogu maailmas. Õpi või õpeta koos meiega huvitavat ja kaunist eesti keelt!

Jälgi meie tegemisi:

Eesti ja keel

Eesti keelt räägib emakeelena 922 000 inimest Eestis ja 160 000 mujal, peamiselt Rootsis, Soomes, Saksamaal, USA-s, Kanadas ja Venemaal. Lisaks kõneleb eesti keelt veel umbes 168 000 inimest. Sellise kõnelejate arvuga on eesti keel maailma tuhandete keelte hulgas esimese kahesaja seas, uurali keeltest ungari ja soome keele järel kolmas. Kõige kõrgemal asub eesti keel aga kauniduse edetabelis. Mõni vanem inimene teab rääkida, et eesti keel saavutas kunagi iludusvõistlusel itaalia keele järel teise koha lausega „Sõida tasa üle silla”.

Estonica “Eesti keel maailma taustal”

 

23.-29. septembril 2019 peetakse üleilmne eesti keele nädal. Keelenädala eesmärk on jõuda kolme miljoni eesti keele õppijani kogu maailmas. Õpi või õpeta koos meiega huvitavat ja kaunist eesti keelt!

 

Selman Erkan orienteerub keelekaartide abil kohvikus kontoris vanalinnas

 

Fakte eesti keele kohta

1. Eesti keel kuulub soome-ugri keelte hulka, mis teeb suuremate keelte hulgast tema sugulasteks soome ja ungari keele. Soome ja eesti keelt võib pidada lausa sõsarkeelteks – ka kõlapildi põhjal on nad üsna sarnased. Ungari keel on aga selles mõttes pigem eesti keele kauge, aga loomulikult kallis nõbu.

2. Vanimad eesti keelde jõudnud sõnad on tõenäoliselt pärit ajast 4. at eKr. Nende hulka kuuluvad ela(ma), ema, jõgi, kaks, kala, kalm, keel, kuusk, kõiv, lumi, minia, muna, nimi, nool, puu. 3. at algusest eKr arvatakse aga olevat pärit sõnad hing, ilm, isa, jalg, jää, kask, koda, käsi, küla, leem, lind, maa, nõid, veri, öö ja üks.

3. Eesti keeles ei ole grammatilist sugu – nii mehe kui ka naise kohta ütleme ühtmoodi “tema”. Seega on eesti keelde osaline isikuandmete kaitse juba sisse kirjutatud.

4. Eesti keeles ei ole tulevikuvorme – grammatiliselt saab eesti keeles väljendada aegu enneminevikust olevikuni. Loomulikult räägivad ka eestlased tulevikust, aga seda, missugust aega silmas peetakse, aitab mõista kontekst.. Nt “Ma lähen praegu koju” vs “Ma lähen homme koju”. Estonias are mindful and just know how to concentrate to the moment vms.

5. Esimesed eestikeelsed sõnad pani teadaolevalt kirja preester Läti Henrik 13. sajandi I poolel Henriku Liivimaa Kroonikasse. Need kuulsad fraasid olid  “Laula! Laula! Pappi” ja “Maga magamas”

6. Kõige pikem eestikeelne sõna on “kuulilennuteetunneliluuk”(24 tähte). See sõna on ühtlasi ka palindroom, mis tähendab, et sõna tähendus on ka tagurpidi lugedes sama.  Siiski, tuleb tunnistada, et argivestlustes seda sõna kuigi tihti ei kuule – teema on natuke spetsiifiline.

7. Populaarses telesarjas “Game of Thrones” üheks tegelaste poolt kõneldatavaks keeleks on Dothraki keel, mille väljamõtlemisel oli üheks inspiratsiooniallikaks ka eesti keel (kokku pandi Dothraki keel 12 keelest)

8. Eesti tähestik baseerub ladina tähestikul ja selles on 23 tähemärki, koos võõrtähtedega 32.  Täiesti unikaalne täht eesti tähestikus on “Õ”, mille võttis kasutusele pastor ja kirjamees Otto Wilhelm Masing 1816. aastal. Miks? Eks ikka keskkõrge keskvokaali tähistamiseks!

9. Eesti keelt kõneleb emakeelena 1,1 miljonit inimest (922 000 eestis ja 160 000 välismaal, väljaspool Eestit).

10. Eesti keeles on sõnadel lauses üsna vaba sõnajärg. Nt “tihti tähti taevas nähti” vs “taevas tihti nähti tähti” on tähenduselt täpselt samad ja võrdselt arusaadavad laused.

11. Kuna sõnarõhk on eesti keeles tavaliselt sõna alguses, siis on eesti keelt õppides sõnavahesid lihtsam ära tunda just rõhkusid kuulatama õppides jälgides.

12. Eesti keel on väga vokaaliderohke. Mõned sõnad võivad koosneda koguni neljakordsetest täishäälikutest,  Häälikud jaotatakse kaheks: täishäälikud (9) ja kaashäälikud (14). nt: Kuuuurijate töööö jäääärel.

13. Eesti on üks kõrgeima kirjaoskustasemega riike maailmas – 99,8% Eesti täiskasvanutest oskab kirjutada.

14. Eesti luuletaja Contra on öelnud, et eesti keel, see on nagu rähni keel, mis on tunduvalt pikem, kui võib ette kujutada, ja mille otsas on mitu haru, mille abil saab saagi kinni haarata.  Tasub proovida!

Eesti keel üle maailma!

Kui räägid, õpid või õpetad eesti keelt ükskõik mis ulatuses, siis anna meile sellest teada! Kaardilt näed kõiki, kes seda juba teinud on.

Samuti võid märkida kõik oma eesti keelega seonduvad tegevused sotsiaalmeedias #eestikeelest!

Kas soovid veel õppida?

Keeleõpe on lihtne ja lõbus! Proovi TASUTA eesti keele kursuseid!

Toetajad

  • Sponsor logo
  • Sponsor logo
  • Sponsor logo
  • Sponsor logo
  • Sponsor logo